"Gyermekláncfű (TARAXACUM OFFICINALE W.)

Ismert még az alábbi neveken: pitypang, pongyola pitypang, kákics

Levele, gyökere az ókor óta keresett drog. Tejnedvét a görögök szembetegségek gyógyítására, szeplők, májfoltok kezelésére használták.
Hazánk egész területén megtalálható, vadon élő, kertekben, utak mentén, mezőkön, réteken, főként a bolygatott területeken elterjedt, évelő növény. Az egész növény értékes gyógynövény.

Fő hatásai:
Taraxacin keserűanyag, inulin (40 %), kaucsuk, viasz, cukor, zsír, cseranyag, karotinoid (virágzat), flavonoid tartalma adják fő hatásait. Illóolajat, kolint, szaponint, nyálkát tartalmaz. A tavaszi virágoknak és leveleknek magas a C- és B2-vitamin tartalmuk.
Virágzás előtti fiatal leveleiből salátát vagy főzeléket készítenek. Gyökerét nyersen vajon párolva, vagy gyors szárítással (kb. 55 °C-on szárítva) és durvára őrölve kávépótlóként használták. Levelével és gyökerével több százéve kezelik a máj, epehólyag, vese megbetegedéseit és az ízületi problémákat.
Az emésztőrendszerre és a májra elsősorban a keserűanyagok hatnak. A korábban taraxacinként említett anyagok valójában az eudesmanolid és germacranolid típusú laktonok szeszkviterpénjei.

A gyermekláncfű levele a vitaminok és ásványi anyagok gazdag forrása: bennük az A-vitamin sok, a D-vitamin mérsékelt; ezek mellett tartalmaznak C-vitamint, különféle B-vitaminokat, vasat, szilíciumot, magnéziumot, cinket és mangánt.

Belsőleg:

Magas keserűanyag-tartalma étvágygerjesztőként, emésztést serkentőként kiváló. Az epetermelést serkenti, hígítja az epét, egyben a máj munkáját könnyíti. Népgyógyászati felhasználása szerint "vértisztító", gyomorjavító hatású, de reumatikus panaszok és ízületi gyulladás esetén is javasolt a használata. Szárított levelei vesekőoldó teakeverékek alkotójaként jönnek számításba.
Segít a magas vérnyomás csökkentésében, mert vizelethajtó tulajdonságú. A gyökere cukorbetegek számára inulin tartalma miatt cukorpótló.
A tavaszi virágzás előtt szedett leveleket alapos tisztítás után salátaként nyersen fogyaszthatjuk. A kora tavaszi első bimbókat leszedve, só, ecet, méz ízesítéssel "kapribogyó" helyettesítőként használhatjuk fel.

Külsőleg:
Virágzatának kivonatai hidratálnak, eredményesen halványítják a szeplőket, selymesítik a bőrt.
Izomfájdalom és reumatikus fájdalom esetén (gyógykrém formájában) oldja a becsomósodott izmokat, stresszes pontokat. Visszérkrémben az egyik alkotóelem.

Keverékekben a következő növényekkel együtt:
Vesekőoldóként: csipkebogyó, tyúkhúr.
Epehajtásra, epehólyag-gyulladás esetén: pemetefű, kamilla, apróbojtorján, borsmenta, kakukkfű (édesítés nélkül és étkezés előtt).

Figyelmeztetés: Vizelethajtás esetén a kálium elem pótlásáról gondoskodni kell!
Használatánál ügyelni kell arra, hogy a szeszkviterpén egyesekből allergiás bőrreakciót vált ki.
"

Maria Treben

A bejegyzés trackback címe:

https://moniqsagok.blog.hu/api/trackback/id/tr435412776

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása